REFRAKTER TARİHÇESİ - KULLANIM ALANLARI

Yüksek sıcaklıklara ve aynı ortamdaki gaz ataklarına karşı koyabilme özellikleri taşıyan inatçı malzemelerdir.

 • Eski tarihlerde insanlar (bilhassa ateşin bulunmasıyla) ateşe ve dolayısıyla yüksek sıcaklıklara dayanıklı malzemelere daima gereksinim duymuşlardır.

  Gelişen uygarlıklara parelel olarak teknolojinin hızla ilerlemesiyle ateşe dayanıklı malzemelerin şekil ve çeşitliliğinde artışlar olmuştur.Önceleri şekilsiz ve pişirilmeden kullanılan malzemeler daha sonraları şekillendirilip pişirildikten sonraki uygulamalarda mukavemeti ve performansı yüksek malzemeler haline dönüştüğü görülmüş ve bundan sonraki uygulamalar bu doğrultuda gelişmeye devam etmiştir.Bu suretle şekilsiz malzemelerin yanında preslenmiş ve pişirilmiş çok daha mukavemetli malzemeler elde edilmiştir.

 • Hızlı bir sanayileşme süreciyle birlikte bu malzemelerin üretimlerini sürekli kılacak bu konudaki “İmalat Sanayileri” doğmuştur.

  Kullanım alanları; Gelişen teknolojiye bağlı olarak yüksek sıcaklığın olduğu her yerde refrakter malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.Kömür,fuil-oil,elektrik vb. yakıt ve enerjilerle çalışan en küçük fırın sayılabilecek ev veya büro sobalarından en ağır sanayilerde kullanılan çok yüksek sıcaklığa erişebilen fırınlara kadar kullanım alanları çok geniş bir yelpazeyi kapsar.

 • Adres

  Yanaz Köyü Organize Sanayi Bölgesi Cumhuriyet Cad. No:2 Bartın/TURKEY

 • Telefon - Fax

  0 378 266 10 60

  0 378 266 20 66

 • Genel E-posta

  info@selko.com.tr

 • Web sayfamız

  www.selko.com.tr